কণকা বাইদেউৰ চিঠি

মৰমৰ ছাত্ৰ-ছাত্ৰীসকল,

আশা কৰোঁ তোমালোক কুশলে আছা । মই কামনা কৰোঁ, তোমালোকে নিজৰ নিজৰ শিক্ষানুষ্ঠানৰপৰা অতি সুখ্যাতিৰে উত্তীৰ্ণ হৈ নিজৰ গৌৰ‌ৱ বঢ়ো‌ৱাৰ লগতে যেন নিজ নিজ অঞ্চলবোৰৰোউন্নতি সাধন কৰা । তোমালোকৰ প্ৰত্যেকেই একো একোজন যোগ্যবান নাগৰিক হৈ  সামাজিক ব্যাধিবোৰ নিৰ্মূল কৰিব লাগিব । অংকশাস্ত্ৰত এসময়ত ভাৰতবৰ্ষৰ নাম আছিল । আজিও বিজ্ঞান আৰু প্ৰযুক্তিবিদ্যাত ভাৰতে বিশ্ববাসীক চমক খু‌ৱাই আছে । তৎস্বত্বেও আমি যেন বহুত কিবা কিবি পো‌ৱা নাই !

আমাৰ অগ্ৰজসকলৰমতে আধ্যাত্মিকতা, যিটো আটাইতকৈ জৰুৰী , ভাৰতৰ নাগৰিকসকলে আজি পাহৰি গৈছে । যাৰ বাবে সমাজখন দুৰ্নীতিয়ে কলুষিত কৰিছে । আমাৰ শাস্ত্ৰই পৰা বিদ্যা (spiritual) আৰু অপৰা বিদ্যা (wordily) দুয়োটা সমানে আগবঢ়াই নিবলৈ কৈছিল যদিও তাকে নকৰাৰ ফলতে আমাৰ অভা‌ৱ হৈছে সাধুপুৰুষ, সাধুনেতা আৰু সাধু কৰ্মচাৰীৰ । এই সকলক গঢ়ি তুলিব পাৰিলে ভ‌ৱিষ্যৎ প্ৰজন্ম হতাশাত দিশহাৰা হ’ব নালাগিব । ঋষি-মুনিৰ দেশ এই ভাৰতবৰ্ষ । এইসকলে আগবঢ়ো‌ৱা মহান বাণীবোৰ অ‌ৱজ্ঞা কৰিব নো‌ৱাৰি । বিশ্ববৰেণ্য দাৰ্শনিক, আমাৰ ভূতপূৰ্ব ৰাষ্ট্ৰপতি সৰ্বপল্লী ৰাধাকৃষ্ণণ, স্বামী বিবেকানন্দ, মহাত্মা গান্ধী আদি মনিষীসকলৰ চিৰন্তন সত্য বাণীবোৰ আমাৰ সমাজ ৰক্ষাৰ ক‌ৱচ ।প‌ৱিত্ৰতা, শান্তি, ভালপো‌ৱা, সত্য, অহিংসা, মৰম, দয়া , মান‌ৱ-প্ৰেম, আ‌ৱেগ-অনুভূতি- এই সকলোবোৰ আমাৰ সমাজৰ নৈতিক মূল্যবোধ । আমি এনে এখন সমাজ গঢ়িব লাগিব, য’ত নৈতিক মূল্যবোধ অক্ষুত থাকে । স্বামী বিবেকানন্দই কৈ গৈছে – “The seat of religion is in the Heart. Thought, word and deed should be perfectly true. Faith in God and in one own self is virtue, doubt is sin. The best guide in life is strength.”lettrer

নিজকে দহ মনৰ গৰাকী হ’বলৈ বিখ্যাত লেখকসকলৰ গ্ৰন্থ অধ্যয়নৰ প্ৰয়োজন ।অতীতৰ বুকুতে ভৰ দি আমি ভ‌ৱিষ্যতৰ পথত আগবাঢ়িব লাগিব । আমাৰ আত্ম-সচেতনতা বঢ়াব লাগিব । দৈনিক আমাৰ মনত আহি থকা হাজাৰ হাজাৰ চিন্তাবোৰ ব্য‌ৱহাৰ কৰিবলৈ সচেতন হ’ব লাগিব । স্বামীজিৰ ভাষাত,- “Religion in India needs realization and nothing short of that.” , আত্মউপলব্ধি- নিজকে চিনি পাব লাগিব । মানে মোক চিনি পো‌ৱা মানুহজন মাত্ৰ ময়েই । আমি ভা‌ৱি থকা কথাবোৰ কামেৰে চিনাকী দিব পাৰিব লাগিব । আমাৰ নিজৰ ভিতৰতে এই অফুৰন্ত শক্তি লুকাই আছে । সেই শক্তি জাগ্ৰত কৰিব লাগিব । স্বামীজীয়ে কৈছে – “Be not afraid of anything. You will do marvelous work . No more weeping, but stand on your own feet and be man.”

জাতি এটাৰ মূল সম্পদ হ’ল তেওঁলোকৰ ন‌ৱ-প্ৰজন্ম । সময়ত এই সকলেই বিভিন্ন দিশত গুণগত মানৰ কৰ্মী হৈ সকলো পিনে সমন্বয় ৰক্ষা কৰিব । পৰিয়াল আৰু শিক্ষকসকলেও এটা সুমনৰ গৰাকী হৈ সাহস আৰু দৃঢ়তাৰে আগবাঢ়িবলৈ সকলোপিনৰপৰা সহায় কৰিব লাগিব । এয়া পৰিবৰ্তনৰ সময় । শিক্ষাৰ ক্ষেত্ৰতো খৰতীয়া পৰি‌ৱৰ্তন আহি পৰিছে । আজিৰ দিনত উৎঘাটন, অনুসন্ধান আৰু প্ৰতিফলনৰ শেক্ষিক অনুষ্ঠানসমূহেই হ’ল খেলপথাৰ । প্ৰতিযোগিতাৰ যুগত বিশ্বৰ নতুন অৰ্থনীতিত যেনি তেনি  যিকোনো  অ‌ৱস্থাতে খাপ খাই পৰিব পৰা ব্যক্তিৰ আ‌ৱশ্যক । নতুন নতুন চিন্তাৰে নিজকে সজাই লো‌ৱাৰ প্ৰয়োজনীয়তা  আহি পৰিছে ।সেইবাবে অনুসন্ধিৎসু কৌশলী মনে জটিলভা‌ৱে ভা‌ৱিবলৈ প্ৰত্যাহ্বান জনায় । নতুন নতুন ধাৰণাই বেলেগ বেলগ পথেৰে আগবঢ়াই নিয়ে । আজিৰ দিনত কৌশলগত সৃষ্টিকামীৰ বৰ প্ৰয়োজন । অকল পৰীক্ষাৰ নম্বৰৰ ওপৰতে গুৰুত্ব দিলে নহ’ব । উচ্চ প্ৰতিযোগিতাত অংশ ল’বলৈ প্ৰথমে নিজৰ পৰিচয় , সকলো দিশৰ পৰা (জ্ঞান, সহযোগ-সমন্বয়, যোগাযোগ, কৌশলগত উন্নতি(skill development),ব্য‌ৱহাৰিক জ্ঞান , সৃষ্টিকামী চিন্তা, সমস্যা সমাধান, , ভাষাগত কৌশল, জটিল চিন্তা ইত্যাদিৰে) নিজকে উপযুক্ত কৰিব পাৰিব লাগিব ।

তোমালোক সকলো‌ৱে একো একোজন সমাজ সচেতন যোগ্য‌ৱান ব্যক্তি হো‌ৱা যাতে ।বিশ্বায়নৰ বতাহে ভাৰতীয় সংস্কৃতিৰ ভেঁটিটো থৰক বৰক যাতে কৰিব নো‌ৱাৰে ।শেষত তোমালোকলৈ মৰম আৰু শুভেচ্ছা জনাইছো ।

=========================

ড০ কণকা গোস্বামী

অ‌ৱসৰপ্ৰাপ্ত অধ্যাপিকা,

কাকজান মহাবিদ্যালয়

ফোন- ৯৬৭৮০১০৯৮৬


 

প্ৰত্যুত্তৰ দিয়ক

আপোনৰ ইমেইল ঠিকনা প্ৰকাশ কৰা নহ'ব । প্ৰয়োজনীয় ক্ষেত্ৰসমূহত *এৰে চিন দিয়া হৈছে