জ‌ী‌ৱনত দৃঢ় মনোবলৰ প্ৰভা‌ৱ

জ‌ী‌ৱনত দৃঢ় মনোবলৰ প্ৰভা‌ৱ

তামিলনাডুৰ ছালেম জিলাৰ pariavadagampatti গাঁৱৰ নাম কোনেনো জানিছিল ? গাৱঁৰ কথা বাদ দিলো মেৰিয়াপ্পান থাংগাভেলুৰ নামো চিনাকি নাছিল । কিন্তু পেৰালিম্পিক গেমছত সোণৰ পদক জয় কৰাৰ পাছতে এতিয়া সকলোৰে চিনাকী নাম হৈ পৰিছে মেৰিয়াপ্পান । লগতে বিশ্ব মানচিত্ৰত সোমাই পৰিছে ভিতৰুৱা গাঁৱখন।

মেৰিয়াপ্পান দুখীয়া পৰিয়ালৰ লৰা । সি সৰু থাকোঁতেই দেউতাকে সিহঁতৰ সংগ ত্যাগ কৰি বেলেগে থাকিবলৈ লৈছিল । গতিকে মাক সৰোজাই পাঁচটা সন্তানক তুলি তালি ডাঙৰ কৰোতে যথেষ্ট কষ্ট স্বীকাৰ কৰিবলগীয়া হৈছিল । ইটা কঢ়িওৱা শ্ৰমিক হিচাপে কাম কৰা সৰোজাই পিছলৈ পাচলি বিক্ৰী কৰি পৰিয়াল পোহপাল দিয়ে ।

চব থিকে থাকে চলি আছিল । কিন্তু এদিন ৰাস্তাৰ কাষত খেলি থাকোঁতে মেৰিয়াপ্পানৰ সোভৰিৰ ওপৰেৰে বাছৰ চকা পাৰ হৈ যায় । এই ভয়ংকৰ দুৰ্ঘটনাৰ পৰিণতিত ভৰিখন আঠুৰ তলতে কাটি দিবলগীয়া হয় ।মেৰিয়াপ্পানৰ চিকিৎসাৰ কাৰণে লোৱা ধাৰ এতিয়াও মাৰিব পৰা নাই দুৰ্ভগীয়া মাতৃগৰাকীয়ে । সেয়া 2000 চনৰ ঘটনা । তেতিয়া মেৰিয়াপ্পানৰ বয়স আছিল পাঁচবছৰ ।paraolimpic2_moinamel-com

এতিয়া মেৰিয়াপ্পান দেশৰ গৌৰৱ । ৰিঅ’ত চলি থকা গ্ৰীষ্মকালীন পেৰালিম্পিক গেমছৰ হাইজাম্পত সোণৰ পদক জয়েৰে দেশলৈ গৌৰৱ কঢ়িয়াই আনিছে মেৰিয়াপ্পানে । পেৰালিম্পিক গেমছত সোণৰ পদক জয় কৰা মেৰিয়াপ্পান হল ভাৰতৰ তৃতীয় ক্ৰীড়াবিদ ।

paraolimpic_moinamel-com

পিছে মেৰিয়াপ্পানৰ এই যাত্ৰা মসৃণ নাছিল। দুখীয়া পৰিয়ালৰ লৰা । তাতে এখন ভৰি হেৰুৱাইছে । কি হব মেৰিয়াপ্পানৰ ভবিষ্যত । এই কথাই মাতৃ সৰোজাক খুলি খুলি খাইছিল । কিন্তু মেৰিয়াপ্পান বয়সতকৈ যথেষ্ট আগবঢ়া । জীৱনটো কিমান জটিল কম বয়সতে বুজি উঠিছিল । সেয়ে দুৰ্ভাগ্যজনক ভাৱে প্ৰতিবন্ধী হলেও পঢ়াৰ সমান্তৰালভাৱে খেলতো মনোনিবেশ কৰে হাৰ নমনা মানসিকতাৰ অধিকাৰী মেৰিয়াপ্পানে । ছাত্ৰাৱস্থাত ভলীবল খেলা মেৰিয়াপ্পানে পৰৱৰ্তী সময়ত হাই জাম্প খেলিবলৈ লয় । মেৰিয়াপ্পান হাইজাম্পত সফল হব বুলি সহপাঠী আৰু স্কুলৰ খেল প্ৰশিক্ষক জনে অনুমান কৰিছিল । সেয়ে হাইজাম্পত মনোনিৱেশ কৰা মেৰিয়াপ্পানে প্ৰশিক্ষকৰ আস্হা ৰাখিবলৈ সক্ষম হয় । জয় কৰে কেইবাখনো প্ৰতিযোগিতা । এনেদেৰে ৰাষ্ট্ৰীয় পৰ্যায়ৰ প্ৰতিযোগিতাতো মেৰিয়াপ্পানে সফলতা অৰ্জন কৰিলে । আৰু এইবাৰ পেৰালিম্পিক গেমছত সোণৰ পদক জয়েৰে পৰিয়ালৰ বাবে সপোন কঢ়িয়াই আনিলে । এতিয়া মেৰিয়াপ্পান দুখীয়া নহয় । পদক জয়ৰ পাছতে তামিলনাডুৰ মুখ্যমন্ত্ৰী জয়াললিতাই মেৰিয়াপ্পানলৈ দুই কোটি টকা পুৰষ্কাৰ ঘোষণা কৰিছে ।ক্ৰীড়া মন্ত্ৰালয়ে ঘোষণা কৰিছে আন 75 লাখ টকা আৰ্থিক পুৰষ্কাৰ ।

মেৰিয়াপ্পান বিজনেছ মেনেজমেন্টৰ স্নাতক । দৃঢ় মনোবল থাকিলে যে জীৱনত সফলতা অৰ্জন কৰিব পাৰি, সেয়া দেখুৱাই দিলে মেৰিয়াপ্পানে ।


 

এই বিষয়ে আনকো জনাওক..
Share on Facebook
Facebook
0Share on Google+
Google+
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email
Print this page
Print

এটা মন্তব্য দিয়ক

আপোনাৰ ই-মেইল আইডিটো প্ৰকাশ কৰা নহয়। * চিহ্ণ থকাকেইটা আৱশ্যকীয় তথ্য ।