সম্ভাব্য সংঘৰ্ষৰ পথত দুটা আকাশৰ তৰা

সম্ভাব্য সংঘৰ্ষৰ পথত দুটা আকাশৰ তৰা

বিশ্বব্ৰহ্মাণ্ডত অসম্ভৱ বুলি হয়তো একোৱেই নাই। অসম্ভৱ, অবাস্তব যেন লগা অথবা কোনোদিনেই কল্পনা নকৰা বিভিন্ন প্ৰাকৃতিক পৰিঘটনা সমূহে আমাক প্ৰায়েই ৰোমাঞ্চিত কৰে। তেনে আন এটি অতি বিৰল মহাজাগতিক ঘটনাই পুনৰ আমাক ৰোমাঞ্চিত কৰি তুলিবহি অহা 2022 চনত। American Astronomical Societyৰ 229তম অধিবেশনত শেহতীয়াকৈ Lawrence Molnar আৰু তেওঁৰ সহযোগী বিজ্ঞানীসকলে এই তথ্য সদৰি কৰিছে। তেখেতসকলৰ গৱেষণা পত্ৰৰ মতে অহা 2021 চনৰ নৱেম্বৰৰ পৰা 2022 চনৰ ছেপ্তেম্বৰ মাহৰ ভিতৰত বিশ্ববাসীয়ে দেখা পাব এক অতি বিৰল মহাজাগতিক পৰিঘটনা, য’ত দুটা প্ৰকাণ্ড ন’ভা তৰাৰ মুখামুখি সংঘৰ্ষৰ ফলত নিশাৰ আকাশো হৈ পৰিব দিনৰ আকাশৰ দৰেই আলোকময়। Molnar আৰু তেওঁৰ সহযোগী বিজ্ঞানীসকলে বিগত 2013 চনৰ পৰাই KIC-9832227 নামৰ এখন Contact Binary System বা সংলগ্ন যুগ্ম তৰাতন্ত্ৰ এখনৰ ওপৰত অধ্যয়ন চলাই আহিছে। KIC-9832227 নামৰ এই তৰাতন্ত্ৰখন পৃথিৱীৰ পৰা 1800 আলোকবৰ্ষ দূৰৰ Cygnus তাৰকাৰাজ্যত অৱস্থিত। KIC-9832227 তৰাতন্ত্ৰখনৰ বিশেষত্ব এয়ে যে ইয়াত এযোৰ যুগ্ম তৰাই পৰস্পৰে পৰস্পৰক 11 ঘণ্টাৰ মূৰে মূৰে প্ৰদক্ষিণ কৰে। 11 ঘণ্টাৰ মূৰে মূৰে এটা তৰাই আনটোক প্ৰদক্ষিণ কৰা সময়ত, ইয়াৰ এটা তৰাই আনটোক আৱৰি ৰাখি তৰাটোৰ “গ্ৰহণ” বা Eclipse সম্পন্ন কৰে বাবে এই তৰাতন্ত্ৰটোক Eclipsing Binary বুলি কোৱা হয়। এই তৰা দুটাৰ এটা আমাৰ সূৰ্যতকৈ প্ৰায় 40 গুণ ডাঙৰ আৰু আনটো প্ৰায় সূৰ্যৰ 13 গুণ। বিগত 2013 চনৰ পৰা কৰি অহা অধ্যয়নত Molnar আৰু তেওঁৰ সহযোগী বিজ্ঞানীসকলে ধৰা পেলালে যে তৰা দুটাই এটাই আনটোক প্ৰদক্ষিণ কৰা গতিবগ ক্ৰমে বৃদ্ধি পাইছে। ইয়াৰ ফলত 11 ঘণ্টাৰ মূৰে মূৰে নিয়মিত ভাবে Pulse বা ৰেডিঅ সংকেত প্ৰেৰণ কৰা তৰাতন্ত্ৰটোৰ পৰা এতিয়া 11 ঘণ্টাতকৈ কম সময়ত তেনে সংকেতবোৰ পৃথিৱীত উপলব্ধ হৈছে। এই বিষয়টোৱে তেওঁলোকক চিন্তিত কৰি তুলিলে। পৰবৰ্তী সময়ত অধিক পৰ্যবেক্ষণ আৰু জটিল গাণিতিক পদ্ধতিৰে তেওঁলোকে এইটো ধৰা পেলালে যে তৰাতন্ত্ৰটোৰ তৰা দুটাৰ পাৰস্পৰিক আবৰ্তন বেগ বৃদ্ধি হোৱাৰ মূল কাৰণটো হ’ল এইয়ে যে তৰা দুটাই পৰস্পৰে পৰস্পৰৰ কাষ চাপি আহিছে আৰু আপেক্ষিক ভাবে কম ব্যাসাৰ্ধৰ কক্ষপথেৰে পৰস্পৰক আবৰ্তন কৰিছে।
 
 
এই তথ্যই তেওঁলোকক বেছিকৈ ৰোমাঞ্চিত কৰি তুলিলে কাৰণ 2013 চনৰ পৰা বৰ্তমানলৈ এই ৰেডিঅ সংকেতবোৰ ক্ৰমে অধিক খৰতকীয়া হৈ আহিছে। ইয়াৰ পৰা এইটো প্ৰতিপন্ন হয় যে KIC-9832227 তৰাতন্ত্ৰটোৰ যুগ্ম তৰা দুটাই নিৰবচিন্ন ভাবে ইটোৱে সিটোৰ কাষ চাপি আহি আছে। ৰেডিঅ সংকেতৰ পৰ্যায়কাল, তৰাতন্ত্ৰটোৰ উজ্জ্বলতাৰ ক্ৰমাগত পৰিবৰ্তন আদি আনুসংগিক বিষয়বোৰ অধ্যয়ন কৰি Molnar আৰু তেওঁৰ সহযোগী বিজ্ঞানীসকলে গণনা কৰি উলিয়ালে যে যি হাৰত তৰা দুটা পৰস্পৰৰ কাষ চাপি আহিছে, সেই দিশৰ পৰা অহা 2022 চনৰ ছেপ্তেম্বৰ মাহৰ ভিতৰত তৰা দুটা মুখামুখি সংঘৰ্ষত পতিত হোৱাটো নিশ্চিত। Molnar আৰু তেওঁৰ সহযোগী বিজ্ঞানীসকলে কোৱাৰ দৰেই যদিহে এই মুখামুখি সংঘৰ্ষ সংঘটিত হয়, তেন্তে অহা 2022 চনৰ ছেপ্তেম্বৰ মাহৰ নিশাৰ আকাশত পোহৰৰ মেলা দেখা পোৱা যাব। দিনত সূৰ্যৰ পোহৰে আলোকিত কৰি ৰখা আকাশখন নিশা KIC-9832227 তৰাতন্ত্ৰই পোহৰাই তুলিব। এইখিনিতেই উল্লেখ কৰা ভাল যে 2022 চনত যদিহে বিজ্ঞানীসকলে কোৱাৰ দৰেই এই সংঘৰ্ষ সংঘটিত হয়, আপুনি এইটো জনা উচিত হ’ব যে এই সংঘৰ্ষটো আজিৰ পৰা 1800 বছৰ আগতেই সংঘটিত হৈছিল। মাথোন পোহৰে Cygnus তাৰকাৰাজ্যৰ পৰা এই বাতৰি আমালৈ কঢ়িয়াই আনিছে 1800 বছৰ পিছত। এৰা, পোহৰৰ এই লেহেমীয়া (!) গতিবেগৰ বাবেই আমি 2022 চনত এবাৰ অতীতলৈ উভতি চোৱাৰ এটি সুযোগ পাম।
লেখকৰ মূল লেখা পাব – https://pranabjdas.blogspot.com/2017/01/blog-post_12.html?m=1

এই বিষয়ে আনকো জনাওক..
Share on Facebook
Facebook
0Share on Google+
Google+
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email
Print this page
Print

এটা মন্তব্য দিয়ক

আপোনাৰ ই-মেইল আইডিটো প্ৰকাশ কৰা নহয়। * চিহ্ণ থকাকেইটা আৱশ্যকীয় তথ্য ।